1 Haziran 2017 / Ölüm ve Öncesi

1 Haziran 2017, Perşembe 19.30 – 22.30, Ölüm ve Öncesi

ÖLÜM VE ÖNCESİ
“Ölüm yeni olanaklar açar.”

ÖLÜM VE ÖNCESİ
Özellikle Heidegger’in felsefesine mal edilen bu düşünce çeşitli düşüncelerle yeniden ele alınabilir. Birçok felsefi ve dini yaklaşımda ölüm konusu genelde sonrasında ne olduğu sorusuyla ilişkili bir metafizik içerisinde ele alınır. Bu atölye çalışmasında şu ana kadar ilişkilendiğimiz felsefi veya dini her türlü yaklaşımda ölümün bize öncesi hakkında neler söylediğini ve öncesi hakkında nasıl olanaklar açtığını anlamaya çalışacağız. Özellikle kendi ölümlülüğümüzün hayatımıza nasıl bir anlam kattığını anlamaya çalışacağız.

ATÖLYE SÜRECİ
Çeşitli düşünce ve yazı denemeleri ile herkesin kendi ölümlülüğü üzerine ürettiği anlamları birbirimizle paylaşacağız. Daha sonra bu anlamlar arası ilişkilendirmeler ve karşılaştırmalar ile ölüm konusunda şu ana kadar aşina olduğumuz teorik veya kültürel yaklaşımlarla bir diyalog ve tartışma içerisine gireceğiz. Amacımız bu yaklaşımları ürettiğimiz anlamlarla yeniden ele alıp hayata dair yeni anlam olanaklarını soruşturmak ve mümkün kılmaktır.

AYRINTILAR
* Çalışma, 20 kişi ile sınırlıdır.
* Katılım ücreti 50 TL’dir.
(İşsizler ve öğrenciler için ücret ödenebildiği kadardır.)
* Başvuruda kayıt sırası esastır.
* Katılımcılara “katılım belgesi” verilir.
* İptal ve/veya ertelemelerde ücret iadesi yapılır.
* Çay & kahve ve atıştırmalıklar ikram edilir.

ÖDEME
Opus Noesis Danışmanlık Ltd.
T. İş Bankası, Şube Kodu – Hesap No: 1023-0332662
T. İş Bankası, IBAN: TR30 0006 4000 0011 0230 3326 62
(Fatura talep edenlerin, tüzel kişilik ise fatura bilgileri, değilse T.C. kimlik numarası ve adres bilgilerini paylaşmaları gerekmektedir.)

KAYIT
+90 212 972 22 72 & +90 542 380 20 30
Telefonlarını arayarak ya da ödeme belgesini opus@opusnoesis.com.tr adresine göndererek kayıt işleminizi tamamlayabilirsiniz.

ADRES
Teşvikiye Mahallesi Ahmet Fetgari Sokak Niyagara Apt. No: 32/10 Nişantaşı – İstanbul
————————–————————–———————
PAYLAŞIMCI / Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Yazıcı
Felsefeye lisede başlayan ilgisini, lisans ve yüksek lisans düzeyinde Boğaziçi Üniversitesi’nde, doktorada ise ABD’de Memphis Üniversitesi’nde felsefe alanında eğitim alarak geliştirmiştir. Ölüm ve öncesine dair sorularını ise özellikle doktora tezi çalışmasında Heidegger’in sanat felsefesi üzerine yoğunlaşması ile geliştirmiştir. Genel olarak felsefi bir perspektifle toplumsal cinsiyet, kimlik ve edebiyat gibi sürekli yeni anlam ve olanak arayışları ile sürekli yaratıcılığın açık olduğu alanlarda disiplinler arası yaklaşımlardan beslenerek çalışmaya devam etmiştir. Felsefeyle yaklaşık 20 yıldır süren ilişkisini son 7 yılda Koç Üniversitesi ve Üsküdar Üniversitesi Felsefe Bölümleri’nde akademisyen olarak sürdürmüştür. Halen de çalışmalarına Üsküdar Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir