Seran Demiral ile Yazar Çocuklar Kulübü / 16 Haziran 2017

SERAN DEMİRAL ile YAZAR ÇOCUKLAR KULÜBÜ
Çocuklar kahramanlarını yazıyor

Katılım

Çalışmaya katılanlarla, kurgusal bir öykünün nasıl üretildiğine dair fikir yürütülür. Karakter odaklı bir öykünün geliştirilmesine olanak tanıyacak bir kurmaca için, bir öykü kahramanı yazmaya çalışılır. ‘Kurmaca karakterler gerçek insanlardan farklı mıdır?’, ‘İnsanlar roman karakterlerine dönüşebilir mi?’, ‘Süper kahramanın illa süper gücü olmalı mı?’, ‘Gerçek hayatta süper kahramanlar olsa neler olur?’ soruları çerçevesinde, kurmaca ile hayat, gerçek ile hayal arasında tartışmalar gerçekleştirilir.

AÇIKLAMA
“Anlatsam roman olur.”
Hepimizin anlatacak hikayeleri var. Peki ya çocukların?

Genellikle yaşadıkça, diğer bir deyişle deneyim biriktirdikçe daha rahat yazılabilir, daha çok ve daha iyi hikayeler üretilir gözüyle bakarız. Ama madalyonun diğer yüzü, tersine işaret ediyor: Çocukluğun coşkusuyla, hayal gücümüzün sınırsızlığıyla, çok mu, iyi mi yazılır, bilinmez ama özgürce ve keyifle yazacağımız kesin!

Yazmak, rasyonel akılla duygusal akışın, düşünceyle söylemin, kurguyla hayatın arasında bir yerlerde gezinmenin karşılığı aslında. Çocuklarla yazmak, veya çocukların yazması ise, bütün bu yolculuğun hem en saf hem en derin hali.

AMAÇ
* Yazarlığa ve kurguya dair kavramlarla tanışmak
* Öykü yazarlığında karakterin önemini kavramak
* Karakterlerden yola çıkarak öykü kurgulamak
* İnsanların süper kahramanlara dönüşmeleri üzerine fikir alışverişinde bulunarak, yaratıcı süreçlerimizi tetikleyecek düşüncelerin keşfini sağlamak

NASIL?
Bir öykünün gelişimine dair basit kavramların aktarımı ve verilecek ipuçlarının ardından, katılımcılar birbiriyle eşleşir. Herkes eşleştiği insanın özelliklerinden yola çıkarak gerçek insanlardan öykü kahramanları yaratır. Kahramanların belirgin özellikleriyle nasıl hikayelere ne şekilde dahil olacakları üzerine tartışmalar yürütülür.

KATILIMCI PROFİLİ
Kitaplara, filmlere, oyunlara, çizgi romanlara, süper kahramanlara meraklı çocukların (7-14 yaş aralığı) katılımına açıktır.

ATÖLYE SÜRECİ
İki seanstan oluşan çalışmanın ilk yarısında herkes, yanındaki insanın özelliklerini yazılı olarak anlatır. Yazılmış kısa açıklamaların paylaşımının ardından, insanlar öykü kahramanı olabilir mi, bir öykü kahramanını yazabilmek için neye ihtiyaç duyarız, soruları üzerine beyin fırtınası yapılır. İkinci yarıda ise eşler yer değiştirir, ve herkes daha önce kendisini yazmış olan kişilerden hareketle belirli özellikleri önplana çıkararak, dilerse fantastik unsurlar ekleyerek, kolaylaştırıcının önerdiği öykülere uygun karakterlerini yazar.
_________________________________________
PAYLAŞIMCI / Seran Demiral
1989 yılında İstanbul’da dünyaya geldi ve hala doğduğu şehirde yaşıyor. 2005’te “Münzevi”, 2007’de “Hissizleşme” isimli fantastik kurgu romanları yayımlandı. 2007’de Kadıköy Anadolu Lisesi’nden, 2011’de ise Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık bölümünden mezun oldu. “Peki ama ben kimim?” (2012), “Okulda ne işim var?” (2013), “Nasıl yapalım?” (2014) ve “Dünyayı neden değiştirmeliyiz?” (2014) isimlerini taşıyan kitaplardan oluşan, genç okurlara yönelik “Filozof Çocuklar Kulübü” çalışması Final Kültür Sanat Yayınlarından, görme engelli gençlerin hayatını konu eden “Parmak Uçları” (2014) ise Tudem Yayınları tarafından yayımlandı. İlk bilimkurgu romanı denemesi olan ve İthaki Yayınlarından basılan “Hayat Üretim Merkezi”nin (2015) ardından Seran, bir yandan distopik kurgular yazmayı sürdürmekte, bir yandan “Münzevi”yi çizgi romana uyarlamaktadır. Bunlar olup biterken öğrenciliği de bırakmamış, İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünde yüksek lisansını tamamlamış, şimdilerde eski-yuva Mimar Sinan Üniversitesi’nin Sosyoloji bölümünde doktora eğitimine devam etmektedir.

Katılım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir