OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Opus Noesis’te geçtiğimiz altı ay…

Felsefe, Opus Noesis ile artık sokakta…

Felsefe’yi ayağa düşürmeden sokağa taşımayı kendine misyon edinen Opus Noesis, 2017’de binlerce insanı pratik felsefe ile tanıştırdı.

Felsefi Danışmanlık alanında hizmetler sunan Opus Noesis, Nisan ayında Riella Morhayim‘i misafir etti. Morhayim, “Felsefi Danışmanlık” ve “Felsefeyle Terapi” konularında çalışan bir uzman ve aynı zamanda Opus Noesis’in felsefi danışman uzmanlarından.

Çocuklar, Öğretmenler, Anneler, Aşıklar için Felsefe!

Opus Noesis’in, pratik felsefeyi geniş kitlelere ulaştırmak için hazırladığı program kapsamında “Aşıklar için Felsefe”den “Anneler için Felsefe”ye, “Çocuklar için Felsefe”den “Öğretmenler için Felsefe”ye pek çok etkinlik var.

Opus Noesis, Çocuklar için Felsefe (Philosophy for Children – P4C) konusunda eğitimci eğitimleri yürütmekte. Onaltıncısı 26 Ağustos’ta yapılan Öğretmenler için Felsefe eğitimleri önümüzdeki dönem sürekli eğitim merkezleriyle birlikte sertifika programına dönüştürülecek.  Opus Noesis, 6-9 yaş aralığındaki çocuklarla da sekiz hafta süren “Çocuklarla Felsefe” programı gerçekleştirdi. Çocuklar, yeni sorular sorup cevaplar arayarak felsefe yaptıkları atölyelerde katılımcılarla öğrenme yoldaşlığı yaptılar.

Philoyoga

Opus Noesis’te, Türkiye’de ilk defa yoga ile felsefeyi bir araya getirerek Philoyoga etkinlikleri düzenlendi. Heybeliada Yoga ile birlikte yürütülen çalışma, ilk yarısında felsefi danışmanlık yöntemiyle bir kavramın ya da sorunun çözümlenmesi yapılırken, ikinci yarısında yoga ile konuşulanlara odaklanılmakta. Bedensel ve zihinsel anlamda arınmayı amaçlayan Philoyoga, önümüzdeki dönem yeni program içeriğiyle devam edecek.

Opus Noesis geçtiğimiz altı ayda, eğitime, alternatif pencerelerden bakmaya çalışan eğitimcileri ana-babalarla da buluşturdu. Eğitimci, yazar ve youtuber Müjdelen Tüzün, “Keyifli Ebeveynlik”, “Mutlu Annelik – Mutlu Çocukluk” başlıklarında seminerler düzenlendi.

Opus Noesis olarak Parmak Uçları, Filozof Çocuklar Kulübü adlı kitapların yazarı Seran Demiral’i konuk ettik. Demiral, Yazar Çocuklar Kulübü çalışmasıyla çocuklarla yazı atölyesi gerçekleştirdi.

Opus Noesis, akademisyenleri, yazarları, entelektüel üretimleri olanları, felsefe ve eğitim özelinde bir araya getiren çeşitli etkinliklerle bilgiyi kamusallaştırmaya devam ediyor.

Önümüzdeki dönem, İstanbul’un entelektüel ortamına felsefe ve eğitim özelinde katkıda bulunmaya devam edecek. 

http://www.opusnoesis.com.tr/wp-admin/admin.php?page=galleries_bwg

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir