Şarap Hakkında Her Şey / 10 Ağustos 2018

Yaşamın sırları Dionysos’ta olabilir mi? Yaşamla hemhâl olmayı kim istemez, onun sırlarına ulaşmayı? Kendi doğamızın ritmiyle uyumlanabilir, içine doğduğumuz yaşamda eriyebilir miyiz? Kimi zaman doğaya, hayata, doğuma, benliğimize, duygularımıza ve o hep acemisi olduğumuz aşka coşkuyla teslim oluveririz. Bu coşkuya, neşeye kadim zamanlardan bu yana en çok şarap eşlik edegelmiş. Dionysos’la özdeşleşen şarap, Latinlerin “In vino veritas.” (Hakikat, şaraptadır.) özdeşiyle ifade edilir çoğunlukla. Gerçekler ve güzellikler Dionysos’tan da, bizden de, sevdiklerimizden de, sofralarımızdan da geçiyor. Dolayısıyla hakkında tereddütlü ifadeler yazılmış olsa da “çılgın” Dionysos’a sahip çıkalım! Onun temsil ettiği kavramları anlamayı ve akla uyarlamayı yeğleyelim.

Üzümün bağdan kadehe akan yolculuğunda hakikatle hemhal olmak isteyenlerle şarabı, şarap yemek eşleşmelerini, şaraplar için uygun kadehleri ve şüphesiz şaraba dair daha pek “hakikat”i hem tadıp hem konuşacağız…

Ayrıntılar
* Etkinlik, 10 kişi ile sınırlıdır.
* Katılım ücreti 150,00 TL; ikinci kişi %50 indirimlidir.
* Başvuruda kayıt sırası esastır.
* Kontenjan sınırlı olduğu için katılımcıların KAYIT yaptırması gerekmektedir.
* Kayıtlar, etkinliğin bir gün öncesine (9 Ağustos 2018) kadar yapılabilir.

Tarih & Saat
10 Ağustos 2018, Cuma & 17:00-19:00

Ödeme
Opus Noesis Danışmanlık Ltd.
Yapı Kredi Bankası, Gümüşsuyu Şubesi
Şube Kodu: 276
Hesap No: 51870515
IBAN: TR67 0006 7010 0000 0051 8705 15
(Fatura talep edenlerin, tüzel kişilik ise fatura bilgileri, değilse T.C. kimlik numarası ve adres bilgilerini paylaşmaları gerekmektedir.)

Kayıt & Bilgi
+90 212 972 22 72 & +90 542 380 20 30
Telefonlarını arayarak ya da ödeme belgesini opus@opusnoesis.com.tr adresine göndererek kayıt işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Adres
Çankaya Palas (Agopyan Köşkü)
Büyükada – İstanbul Türkiye
————————–————————–———————
Paylaşımcı / İpek Ahu Somay
Notre Dame de Sion Fransız Lisesi mezunu; İktisat ve Kültürel Antropoloji eğitimleri aldı; Vizyon Dergisi, Time Out İstanbul, Aktüel Dergisi’nde çalıştı. Okan Üniversitesi ve Kadir Has Üniversitesi’nde Gastronomi Tarihi ve Beslenme Antropolojisi dersleri veriyor. Yirmi yılı aşkın zamandır yemek kültürü alanında çalışıyor ve yazılar yazıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir