Filmlerle Felsefe / Zorba – 11 Eylül 2018

Kayıt

 

“Sinema, günümüzün şiiri.” diyor şair… Aşkın, tutkunun, nefretin, özlemin, mazinin, geleceğin… kısacası hayatın anlatısı, sinemada dile gelmekte….

Nikos Kazantzakis’in 1946’da yayımladığı romanından Michael Cacoyannis’in senaryolaştırıp yönettiği 1964 yapımı Zorba, insanın kadim sorununu Nieztschece söylersek Apollon ve Dionysos ikiliğini, Akdenizli Zorba ile İngiliz terbiyesi almış Basil üzerinden işler. Filmin müzikleri Mikis Theodorakis’e aittir

Felsefe tahsil eden Kazantzakis, Antik Yunan’ın hedonizmde, aşkta, müzikte ve şarapta hayat bulan anlayışını Zorba’da ete kemiğe büründürür.

Babasından kalan maden ocağını işletmek için İngiltere’den Girit’in bir köyüne gelen Yunan asıllı İngiliz yazar, aklı, parayı, gücü temsil ederken hayat bunlara ne kadar aldırır?

İnsan, aklı ve duyguları arasında salınmaya mahkum mudur? Hayat, bu ikiliğin ürettiği trajedi midir? Akıl, hayatın üzerinde mutlak egemenlik kurabilir mi? ve daha pek çok soru ve kavram, hem edebiyatın hem de sinemanın kült eserleri arasında yer alan Zorma filmi üzerinden tartışma konusu yapılacaktır.

Film
Zorba, 1964, Mihalis Kakoyannis, 124′

Tarih & Saat
1 Eylül 2018, Salı & 21:00 – 23:30

Paylaşımcı
V. Metin Bayrak

Ayrıntılar
– Atölye 20 kişi ile sınırlıdır.
– Katılım için kayıt zorunludur.
– Başvuruda kayıt sırası esastır.
– Katılım ücreti, 50,00 TL’dir.

Rezervasyon & Bilgi
0212 972 22 72 & 0542 380 20 30
opus@opusnoesis.com.tr
*****************************************************
Paylaşımcı / V. Metin Bayrak
Felsefe, mimarlık, sanat ve “alternatif eğitim” ile ilgileniyor.
Kuramsal çalışmalarını, “cross-diciplinary” yaklaşımla klavyeye aldığı “yazılamalar”ını, ulusal ve uluslararası sempozyumlarda, dergilerde, kişisel blogunda ve çeşitli portallarda paylaşıyor. Çalışma alanlarıyla ilgili eğitimler ve atölye çalışmaları yapıyor.

Kayıt

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir