Opus 19 / Kişisel Gelişim: Şarlatanlık mı, Mucize mi? / 22 Kasım 2018

Kayıt

Komşu Kapısı Derneği & Opus Noesis işbirliğiyle…
“Kişisel Gelişim: Şarlatanlık mı, Mucize mi?”
Kişisel gelişim kitapları neden bu kadar çok satıyor? Bu sektörün ‘sistem’ içindeki fonksiyonu nedir? Kişisel gelişim seminerlerinin hedef kitlesini kimler oluşturuyor? Sahiden burada olan ne? Milyarlarca dolarlık kişisel gelişim sektöründe, kitaplar, konferanslar, motivasyon seminerlerinin taşıdığı “hakikat” nedir? Yaşam koçları kimdir ve yaptıkları nedir? Bu işin ilminden söz edilebilir mi?

Kişisel gelişim kitapları ve yaşam koçları, genellikle, yaşamdaki sorunların kaynağını, tembelliğe, bilgisizliğe, yanlış tercihlere, hatalara, kısacası kişisel yetersizliklere bağlarlar; böylece genel anlamda ‘sistem’, ekonomi-politik ve toplumsal dinamikler de görünmezleştirilir.

Konu, magazin psikologluğu ile modern şarlatanlık arasındaki ince çizgide oynayan kişisel gelişimciler, kişisel dönüşümcüler, yaşam koçları ve motivasyon konuşmacıları, örneklerle çözümlenip “bilim” – “sözde-bilim” kategorileri teleme alınarak tartışılacaktır.

Görsel notu:
* Kişisel gelişim uzmanı Anthony Robbins’in motivasyon seminerinden bir kare

Tarih & Saat
22 Kasım 2018, Perşembe & 19.00-21.00

Ayrıntılar
* Etkinlik, 50 kişi ile sınırlıdır.
* Katılım ÜCRETSİZDİR.
* Başvuruda kayıt sırası esastır.
* Kontenjan sınırlı olduğundan KAYIT yaptırılması gerekmektedir.

Kayıt
https://goo.gl/TZEzLE
adresindeki formu doldurarak kaydınızı yapabilirsiniz.
————————–————————–————
Paylaşımcı / Anıl Aba
İİktisat lisans eğitimini London School of Economics ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde çift diploma programıyla tamamlayan Anıl Aba doktorasını University of Utah’ta “iktisadi düşünce tarihi” ve “radikal ekonomi-politik” alanlarında uzmanlaşarak yaptı. Aba, bir yandan Kadir Has Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde iktisat dersleri verirken diğer yandan BirGün Pazar’da “popüler iktisat” ve “ekonomi-politik” yazılarıyla okuyucularla buluşmaktadır.

Kayıt

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir