11 Ocak 2019, Filmlerle Felsefe / 5. Mühür

11 Ocak 2019, Filmlerle Felsefe / 5. Mühür
Filmlerle Felsefe / 5. Mühür
“Sinema, günümüzün şiiri.” diyor şair… Aşkın, tutkunun, nefretin, özlemin, geçmiş ve geleceğin… kısacası hayatın anlatısı, sinemada dile gelir…. Sinema filmleri, tıpkı diğer sanat dallarında olduğu gibi “üretici”sinden bağımsızlaşıp “alımlayıcı”sıyla kurduğu ilişkide “kimlik” kazanır. Her alımlandığında yeniden yapılandırılır.
KendisiBir Mekan ve Opus Noesis ortaklığında, izlediğimiz filmleri felsefeyle ve felsefece ele alacağımız periyodik tematik buluşmalar yapmak üzere bir araya geliyoruz.
İlk buluşmada konu edilen Film 5. Mühür.
Z. Fabri’nin yönetmenliğinde 1976’da çekilen filmin öyküsünü, Ferenc Santa, kendi romanından senaryolaştırır. 1977 Moskova Film Festivali’nde “en iyi film” seçilen 5. Mühür, politik, politik-psikoloji alanında hala güncelliğini koruyan bir soruna odaklanır.
Film, tahakküm altındaki toplumu ve toplumun öznelerini ele alır. Kimlik, güç, otorite ve itaat kavramları “özsaygı” ekseninde irdelenir. Kilit soru, filmin kahramanlarından saatçi Gyurika’dan gelir: “Şu anda burada (meyhane, V.M.) bulunan herkese ‘ya bir tutsak ya da bütün güçleri elinde bulunduran bir insan olmayı tercih et!’ deseler hangisini tercih edersin?” Hegel’in “efendi-köle diyalektiği” bağlamında “bilinç-özbilinç” açısından hükmetmek; tusak, özgür, sorumlu olmak nedir? Hakim olmak, insanın kendiyle olan ilişkisini nasıl etkiler? Güce itaatin getirdiği konfor, “kemiksiz” midir? Kılçıklar ihmal edilebilir mi? Ya inanç! İnanç ne yana düşer? İnsan olma bilinci nedir? İnsan, toplumsal bir özne olarak politik iklimden azade nefes alabilir mi? Daha pek çok soru, sorun ve kavram, politik sinemanın kült filmleri arasında yer alan 5. Mühür üzerinden tartışma konusu yapılacaktır.
Ayrıntılar
– Kolaylaştırıcı / Veli Metin
– Atölye ücreti / 100 TL
– Katılım, 20 kişi ile sınırlıdır.
Adres
Kendisi Bir Mekan, Selimiye Kışlası Caddesi No: 14/A Üsküdar – İstanbul
_________________________
V. Metin
Felsefe, “alternatif eğitim”, mimarlık ve sanatala ilgileniyor. Lisede başlayan felsefe okumalarını, lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitim alarak sistematik hale getirir. “cross-diciplinary” yaklaşımıyla klavyeye aldığı “yazılamalar”ını ulusal ve uluslararası sempozyumlar, çeşitli dergiler ve portallar yanında kişisel blogu yoluyla kamusallaştırmaya çalışıyor. Çalışma alanlarıyla ilgili eğitimler ve atölye çalışmaları yapıyor. Ulusal ve uluslararası pek çok sivil toplum kuruluşu gönüllüsü bir aktivist olarak hayata dokunmaya çabalıyor. Profesyonel hayatını, bağımsız olarak sürdürüyor.
Dahası: Googleable

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir