1 Şubat 2019 / Çocuklarla Felsefe Uygulama Atölyesi

Kayıt1 Şubat 2019, Çocuklarla Felsefe Uygulama Atölyesi
Çocuklarla Felsefe Uygulama Atölyesi, “Philosophy with Children” (PwC) olarak bilinen “Çocuklarla Felsefe” (ÇF) yöntem ve teknikleriyle tanışan ve söz konusu alanda derinleşmek, eğitim ortamında uygulamak isteyenlere yöneliktir.
AÇIKLAMA
Çocuklarla Felsefe (Philosophy with Children – PwC) ya da Çocuklar İçin Felsefe (Philosophy for Children – P4C) yöntemi, 1970’lerde Lipman tarafından geliştirilir. İlerleyen süreçte teorik çerçeveye uygun okullarda kullanılabilecek içerikler üretilir ve yöntem yaygınlaşır. P4C yani Philosophy for Children diye kavramsallaşan çocuklar için felsefenin temelini Sokratik Yöntem oluşturur. Temel aksiyomu, çocukların filozofça sorular sorup felsefe yapabileceğidir.
KATILIMCI PROFİLİ
* Daha önce Opus Noesis’in açtığı “Çocuklarla Felsefe Kolaylaştırıcı Eğitimi”ne katılanlar
* Çocuklarla Felsefe alanıya başlangıç düzeyinde tanışanlar
* Örgün ve yaygın eğitimde çalışan ve/veya aday eğitimciler
* Çocuklarla ve gençlerle çalışanlar, konuya ilgi gösteren meslekten ve/veya meslekten olmayan eğitimciler
* Çocuklarla Felsefe alanına ilgi duyanlar
AMAÇ
a. Katılımcıların Philosophy with Children (PwC) / Çocuklarla Felsefe (ÇF) metodolojisiyle tanışıklıklarını deneyimle zenginleştirmek
b. Katılımcıları, PwC/P4C uygulama örnekleriyle buluşturmak; etkin biçimde sürece dâhil ederek PwC/P4C yönteminde derinleşmelerine olanak yaratmak
c. Katılımcılara, atölyenin tasarım, uygulama ve değerlendirme olarak bütün süreçlerini aşama aşama öznesi olacakları bir süreçle deneyimletmek
PROGRAM & ATÖLYE SÜRECİ
Katılımcılar, eğitimden önce kendilerine ulaştırılan atölye formlarını baz alarak en az iki atölye tasarlarlar. Sabahki ilk oturumda grup çalışmalarıyla atölye tasarımları kritik edilir; ikinci, üçüncü ve son oturumlarda, her katılımcı kendi atölyesinin kolaylaştırıcsı olur. Her atölye örneğinin ardından değerlendirmeler yapılır. Eğitimde her katılımcı kolaylaştırıcılığı deneyimler; değerlendirmeler kritik ve oto-kritik olarak yapılır.
AYRINTILAR
* Çalışma, 20 kişi ile sınırlıdır.
* Katılım ücreti 300,00 TL’dir. (İşsizler ve öğrenciler için %50 indirimlidir.)
* Başvuruda kayıt sırası esastır.
* Katılımcılara “katılım belgesi” verilir.
* Etkinlik için alt sınır 10 kişidir.
* İptal ve/veya ertelemelerde ücret iadesi yapılır.
* Çay & kahve ve atıştırmalıklar ikram edilir.
ÖDEME
Opus Noesis Danışmanlık Ltd.
T. İş Bankası, Heybeliada Şubesi
Şube Kodu – Hesap No: 1023-0332662
IBAN: TR30 0006 4000 0011 0230 3326 62
Kredi Kartı ile ödeme yapmak için: www.opusnoesis.com.tr
(Fatura talep edenlerin, tüzel kişilik ise fatura bilgileri, değilse T.C. kimlik numarası ve adres bilgilerini paylaşmaları gerekmektedir.)
KAYIT
+90 212 972 22 72 & +90 542 380 20 30 no’lu telefonlarını arayarak ya da ödeme belgesini opus@opusnoesis.com.tr adresine göndererek kayıt işleminizi tamamlayabilirsiniz.
ADRES
Teşvikiye Mahallesi Ahmet Fetgari Sokak Niyagara Apt. No: 32/10 Nişantaşı – İstanbul
KOLAYLAŞTIRICILAR
Riella Morhayim & V. Metin Bayrak
_________________________
Riella Morhayim
Boğaziçi Üniversitesi-Felsefe (BA), IDC Hertzeliya-Organizasyon Psikolojisi (MA) & Tel Aviv Üniversitesi-Felsefe (MA).
2008 yılından bu yana, Felsefi Danışmanlık ve Uygulamaları hakkında İsviçre, Türkiye, Hollanda, Fransa ve İsrail olmak üzere birçok eğitime ve konferansa konuşmacı olarak katıldım. Bu branştaki önemli profesörlerden Kanadalı Peter Raabe, Fransız Oscar Brenifier, Amerikalı Lou Marinoff ve Avustralyalı Christos Iliopoulos’un öğrencisi olma onuruna eriştim. 2015’te 12 farklı ülkeden 18 kadın felsefi danışmanın yer aldığı Lexington Yayınevi’nden çıkan “Felsefe Danışmanlığı’nda Kadınlar” (Women in Philosophical Counseling: The Anima of Thought in Action) adlı kitapta makalem yayınlandı.
Birkaç senedir “Unlocking Practices” (Kilit Açıcı Uygulamalar) adı altında felsefeyi kişisel gelişim ve problem çözme tekniği olarak uygulamaktayım. Çocuklar, öğrenciler, eğitimciler ve birçok meslek dalından çalışanlar ve yöneticiler ile Felsefi Danışmanlık yapıyorum. İngilizce, Türkçe ve İbranice olmak üzere 3 dilde kişiler, gruplar, şirketler ve kurumlar ile çalışıyorum. Gizliliği esas alarak uyguladığım felsefi danışmanlık ve uygulamaları son dönemde, telefon ve görüntülü Skype görüşmeleri sayesinde Avustralya, Güney Afrika, İngiltere, Türkiye ve Amerika’da yaygınlığını daha da arttırmaktadır. Böylece bütün dünyadaki danışanlarım ile felsefe bilgeliğinin gelişimine hizmet etmekteyim.
V. Metin Bayrak
Felsefe, “alternatif eğitim”, mimarlık ve sanatala ilgileniyor. Lisede başlayan felsefe okumalarını, lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitim alarak sistematik hale getirir. “cross-diciplinary” yaklaşımıyla klavyeye aldığı “yazılamalar”ını ulusal ve uluslararası sempozyumlar, çeşitli dergiler ve portallar yanında kişisel blogu yoluyla kamusallaştırmaya çalışıyor. Çalışma alanlarıyla ilgili eğitimler ve atölye çalışmaları yapıyor. Ulusal ve uluslararası pek çok sivil toplum kuruluşu gönüllüsü bir aktivist olarak hayata dokunmaya çabalıyor. Profesyonel hayatını, bağımsız olarak sürdürüyor.
Dahası: Googleable
Kayıt1 Şubat 2019, Çocuklarla Felsefe Uygulama Atölyesi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir