Çocuklarla Felsefe Kolaylaştırıcı Eğitimi / 2 Kasım 2019

Düşünürya & Opus Noesis işbirliğiyle…
Eğitim, Çocuklar için Felsefe ya da Çocuklarla Felsefenin yöntem ve teknikleriyle tanışmak isteyenler için asarlanmıştır.

Katılımcılar, Lipman tarafından geliştirilmiş ve okullarda kullanılabilecek şekilde yaygınlaşmış Çocuklar ile Felsefe ya da Çocuklar İçin Felsefe yöntemi ile tanışma ve uygulamalarıyla zenginleşme imkanı bulur.

PROGRAM
Kuramsal ve uygulama olarak iki temel aks üzerine kurulu olup pedagojik uygulamalara da yer verilir. Kuramsal paylaşımların yapıldığı atölyelerde kavramsal bir çerçeve sunulur. Uygulama kısmında ise “çocuklarla felsefe” örnekleri ele alınır. Eğitim, Türkçe ve uluslararası literatürdeki aktüel içerikler ve örnekler temele alınarak verilir. Uygulama eksenli olan eğitimde, katılımcıların atölyedeki örneklerden yola çıkarak eğitim içerikleri oluşturmaları sağlanır.

AMAÇ
* Katılımcıları, sormak edimini güçlendirici, düşünme, muhakeme yeteneğini geliştirip derinleştirici etkileri olan “çocuklarla felsefe” metodolojisinin kuramsal ve uygulama temelleriyle tanıştırmak
* Katılımcıları “çocuklarla felsefe” alanıyla tanıştırarak mesleki donanımlarına yeni bir perspektif kazandırıp eğitimcilik becerilerini güçlendirmek
* Katılımcıları, PwC/P4C uygulama örnekleriyle buluşturmak; etkin biçimde sürece dâhil ederek PwC/P4C yönteminde derinleşmelerine olanak yaratmak
* Katılımcılara, atölyenin tasarım, uygulama ve değerlendirme olarak bütün süreçlerini aşama aşama öznesi olacakları bir süreçle deneyimletmek

KATILIMCI PROFİLİ
* Örgün ve yaygın eğitimde çalışan ve/veya aday eğitimciler
* Çocuklarla ve gençlerle çalışanlar, konuya ilgi gösteren meslekten ve/veya meslekten olmayan eğitimciler
* Çocuklarla Felsefe alanına ilgi duyanlar

ATÖLYE SÜRECİ
Atölye formartında yapılan eğitim, 3 saati kuramsal, 3 saati uygulama olmak üzere 6 saat / bir günden oluşur. İki bölüm ve dört oturumdan oluşacak atölyenin ilk yarısında konuya dair kuramsal bir çerçeve sunulur. İkinci yarıda Türkçe ve İngilizce literatürden “çocuklarla felsefe” uygulamaları ele alınır. Katılımcıların atölye tasarlamaları ve ilgili atölyelerin kolaylaştırıcılığını yapmalarına olanak sağlanır. Değerlendirmeler, oto-kritik, grup değerlendirmesi ve kolaylaştırıcı kritikleri olmak üzere farklı pencereden yapılır.

AYRINTILAR
* Çalışma, 20 kişi ile sınırlıdır.
* Katılım ücreti 300,00 TL’dir. (İşsizler ve öğrenciler, %50 indirimle katılabilirler.)
* Başvuruda kayıt sırası esastır.
* Katılımcılara “katılım belgesi” verilir.
* Etkinlik için alt sınır 10 kişidir.
* İptal ve/veya ertelemelerde ücret iadesi yapılır.
* Çay & kahve ve atıştırmalıklar ikram edilir.

ÖDEME
Opus Noesis Danışmanlık Ltd.
T. İş Bankası, Heybeliada Şubesi
Şube Kodu – Hesap No: 1023-0332662
IBAN: TR30 0006 4000 0011 0230 3326 62

Kredi Kartı ile ödeme yapmak için: www.opusnoesis.com.tr
(Fatura talep edenlerin, tüzel kişilik ise fatura bilgileri, değilse T.C. kimlik numarası ve adres bilgilerini paylaşmaları gerekmektedir.)

KAYIT
+90 212 972 22 72 & +90 542 380 20 30 no’lu telefonlarını arayarak ya da ödeme belgesini opus@opusnoesis.com.tr adresine göndererek kayıt işleminizi tamamlayabilirsiniz.

ADRES
Teşvikiye Mahallesi Ahmet Fetgari Sokak Niyagara Apt. No: 32/10 Nişantaşı – İstanbul
_________________________
KOLAYLAŞTIRICI / Veli Metin
Felsefe, “alternatif eğitim”, mimarlık ve sanatala ilgileniyor. Lisede başlayan felsefe okumalarını, lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitim alarak sistematik hale getirir. “cross-diciplinary” yaklaşımıyla klavyeye aldığı “yazılamalar”ını ulusal ve uluslararası sempozyumlar, çeşitli dergiler ve portallar yanında kişisel blogu yoluyla kamusallaştırmaya çalışıyor. Çalışma alanlarıyla ilgili eğitimler ve atölye çalışmaları yapıyor. Ulusal ve uluslararası pek çok sivil toplum kuruluşu gönüllüsü bir aktivist olarak hayata dokunmaya çabalıyor. Profesyonel hayatını, bağımsız olarak sürdürüyor.
Dahası: Googleable

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir