top of page
Aşıklar için Felsefe
Aşıklar için Felsefe

Aşıklar için Felsefe

“Aşk, deneyimin kifayet etmediği, her seferinde acemi olunan yegane duygudur.” denir. Tıpkı yüzbinlerce yıl önceki türdeşlerimiz gibi ‘ilkel’ sevişiyoruz. Ruhumuz hep aynı yaşta.

Saat ve Yer

15 May 2017 19:30 – 22:30

Opus Noesis, Teşvikiye, 34365 Şişli/İstanbul, Turkey

Etkinlik Hakkında

Aşıklar için Felsefe, özgürleştirici aşkın olanakları

AŞIKLAR İÇİN FELSEFE

Çalışmaya katılanlarla, uygulamalı felsefenin bir türü olan felsefi danışmanlık metodolojisiyle aşka dair soru/lar üretilir. Kavramlara, sorulara, sorunlara Sokratik Konuşmalar ışığında açıklık getirilmeye çalışılır. Aşk gibi dokunulmaz bir olguyu, felsefi danışmanlığım metodolojisiyle disiplinler üstü bir perspektifle biraz da haddini bilmez bir cüretkarlıkla ele almaktan ziyade ona bakmayı göze alan bir pencere aralanır.

AÇIKLAMA

“Aşk, deneyimin kifayet etmediği, her seferinde acemi olunan yegane duygudur.” denir. Tıpkı yüzbinlerce yıl önceki türdeşlerimiz gibi ‘ilkel’ sevişiyoruz. Ruhumuz hep aynı yaşta. Sevgi, ihtiyacını duyduğumuz en temel duygu; hatta güvenden de temel. İnsan, kendini güvende hissetmediği bir yerde, zor olsa da, yaşayabiliyorken sevgisiz yaşayamıyor. Aşk, tenselliği içeren, fiziği aşan manevi bir olgu. Herkesin titreyerek saygı duyduğu Roma’nın cihan imparatoru Hadrianus, aşkının ölümünün ardından sevgisizlikten mustariptir. Mutluluk, Aristotelesçe söylenirse “kendisi amaç olan şey”dir. Aşk, mutluluğun belki de tacı; her şeyi tamamlayan o ‘küçük” ayrıntı. İnsanın çağırabileceği, dilediği zaman olabileceği ya da bulabileceği bir şey değil; metaforik bir ifadeyle belki de “kedice” bir olgu.

İnsan, onsuz hep yarım; onunlaysa aklını kaybeden bir meczup, divane… Yaşaması müthiş bir derecede tatlı bir acı ya da tadı mutluluk veren bir acı. Dilimiz, böylesi uhrevi bir olguyu tarif etmekte hep kifayetsizdir. O nedenle bilimi yapılamaz; o, yaşanır ve en çok da sanatlarda ifadesini bulur. Akıldan ziyade gönülde(n)dir. İstikameti belirsizdir. Gönlüne göre hareket eder. O nedenle de öngörülemez. Boyuneğmezliği bundandır aynı zamanda. Akıl, bir değişken olarak yanıbaşımızdadır. Aşk söz konusu olduğunda akla düşen yalnızca izlemektir. Ahlakçılığı, izleyiciliği içine sindirememesindendir belki de.

Akılla, akla “izleyici” statüsü bile vermeyen aşkı anlamak iddiasında değildir çalışma; yalnızca ona baktığımız yerleri sorgulamak, bakarken gözlerimize taktığımız gözlükleri çıkarıp yüzleşmeye, anlamaya, yaşamaya davettir, yargılamaya değil.

AMAÇ

* Aşk olgusuna, kültürü paranteze alarak bakmak  

* Dolaşımdaki kavramları yeniden tanımlamak   

* Kendi soru ve sorularımızı belirlemek   

* Aşka dair bilgi, inanç, duygu, tutum ve davranışlarımızla (kültürümüzle) yüzleşmek

NASIL?

Aşk ve aşk ilişkilerinde söz konusu kavramlar: duygu, ten, sevgi, sevgililik, aşk, aşıklık, paylaşım, kültür, haz, bağ, bağlılık, bağımlılık, ‘aldatma’, aile, mülkiyet, hak, özgürlük, sorumluluk, sınır/lılıklar, ahlak, etik, özgürlük, sınır, tolerans, kişilik, ilişki, özel ilişki, iletişim, üretim, hukuk, vefa vb. kavramlar, felsefi danışmanlık metodolojisiyle irdelenir; kavramların nasıl içeriklendirildiği, katılımcılarla derinlemesine yapılan Sokratik Konuşmalarla irdelenir.

KATILIMCI PROFİLİ

Hayatında en az bir kez aşık olmuşların katılımına açıktır. Yaş, cinsel yönelim gibi kategorileştirmelerin sınırlılıkları söz konusu değildir.

ATÖLYE SÜRECİ

İki seanstan oluşan çalışmanın ilk yarısında grubun odaklandığı kavramlar saptanır; kavramlarla ilgili sorular üretilir ve yanıtlanmaya çalışılır. İkinci yarıda söz konusu soruların ve yanıtların dayandığı kavramlar, Sokratik Konuşmalarla tanımlanır ve tanımlanan kavramlara dair yeni sorular üretilir.

AYRINTILAR

* Çalışma, 12 kişi ile sınırlıdır.   

* Katılım ücreti 100 TL’dir.   (İşsizler ve öğrenciler için %50 indirimlidir.)   

* Başvuruda kayıt sırası esastır.   

* Katılımcılara “katılım belgesi” verilir.   

* Etkinlik için alt sınır 6 kişidir.   

* İptal ve/veya ertelemelerde ücret iadesi yapılır.   

* Çay & kahve ve atıştırmalıklar ikram edilir.

ÖDEME

Opus Noesis Danışmanlık Ltd.   

T. İş Bankası, Şube Kodu – Hesap No: 1023-0332662   

T. İş Bankası, IBAN: TR30 0006 4000 0011 0230 3326 62   

(Fatura talep edenlerin, tüzel kişilik ise fatura bilgileri, değilse T.C. kimlik numarası ve adres bilgilerini paylaşmaları gerekmektedir.)

KAYIT

+90 212 972 22 72 & 

+90 542 380 20 30   

Telefonlarını arayarak ya da ödeme belgesini opus@opusnoesis.com.tr adresine göndererek kayıt işleminizi tamamlayabilirsiniz.

 -------------------------------------------------------------------------

PAYLAŞIMCI / V. Metin Bayrak

Lisede başlayan felsefe okumalarını, lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitim alarak sistematik hale getirir.

25 yıldır okul öncesi dönemden yetişkinlere çeşitli konularda eğitimler vermektedir.

Farklı yaş gruplarıyla felsefe atölyeleri yürütmektedir.

Eğitim alanında faaliyet gösteren bir STK bünyesinde öğretmen yetiştirme programı olan Eğitim Akademisi’nde 7 yıldır seminerler ve atölye çalışmalarını sürdürmektedir.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nde Etik Çocuk, Uluslararası Öncü Eğitimciler Derneği’nde Değerli İnsan – Değerli Genç Projelerinin yazım sürecinde yer almış ve proje koordinatörlüklerini üstlenmiştir.

2010 yılından bu yana Uygulamalı Felsefe (P4C - Çocuklar için Felsefe & Felsefi Danışmanlık) alanında kuramsal ve uygulama çalışmaları yapmaktadır.

Çocuklar İçin Felsefe amacıyla bir grup eğitimcinin bir araya gelerek geliştirdiği Sınıf Arkadaşım Sokrates proje grubu kurucularından ve üyesidir.

Çocuklar için Felsefe alanında eğitimci eğitimleri yapmaktadır.

Başta eğitim olmak üzere, felsefe, siyaset, sanat vb. kategorilerdeki kuramsal çalışmalarını “cross-diciplinary” yaklaşımla klavyeye aldığı “yazılamalar”ını ulusal ve uluslararası sempozyumlarda, çeşitli dergiler ve portallar yanında kişisel bloğunda paylaşmaktadır.

Ulusal ve uluslararası pek çok sivil toplum kuruluşu üyesi ve gönüllüsüdür.

Profesyonel hayatını, bağımsız olarak sürdürmektedir.

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page