top of page
Aşıklar için Felsefe
Aşıklar için Felsefe

Aşıklar için Felsefe

“Aşk, deneyimin kifayet etmediği, her seferinde acemi olunan yegane duygudur.” denir. Tıpkı yüzbinlerce yıl önceki türdeşlerimiz gibi ‘ilkel’ sevişiyoruz. Ruhumuz hep aynı yaşta.

Saat ve Yer

14 Şub 2024 19:00 – 22:00

Woozzy, Nişantaşı, Türkali, Nüzhetiye Cd. 36A D:5, 34357 Beşiktaş/İstanbul, Türkiye

Etkinlik Hakkında

Aşıklar için Felsefe, özgürleştirici aşkın olanakları

AŞIKLAR İÇİN FELSEFE

Çalışmaya katılanlarla, uygulamalı felsefenin bir türü olan felsefi danışmanlık metodolojisiyle aşka dair soru/lar üretilir. Kavramlara, sorulara, sorunlara Sokratik Konuşmalar ışığında açıklık getirilmeye çalışılır. Aşk gibi dokunulmaz bir olguyu, felsefi danışmanlığım metodolojisiyle disiplinler üstü bir perspektifle biraz da haddini bilmez bir cüretkarlıkla ele almaktan ziyade ona bakmayı göze alan bir pencere aralanır.

AÇIKLAMA

“Aşk, deneyimin kifayet etmediği, her seferinde acemi olunan yegane duygudur.” denir. Tıpkı yüzbinlerce yıl önceki türdeşlerimiz gibi ‘ilkel’ sevişiyoruz. Ruhumuz hep aynı yaşta. Sevgi, ihtiyacını duyduğumuz en temel duygu; hatta güvenden de temel. İnsan, kendini güvende hissetmediği bir yerde, zor olsa da, yaşayabiliyorken sevgisiz yaşayamıyor. Aşk, tenselliği içeren, fiziği aşan manevi bir olgu. Herkesin titreyerek saygı duyduğu Roma’nın cihan imparatoru Hadrianus, aşkının ölümünün ardından sevgisizlikten mustariptir. Mutluluk, Aristotelesçe söylenirse “kendisi amaç olan şey”dir. Aşk, mutluluğun belki de tacı; her şeyi tamamlayan o ‘küçük” ayrıntı. İnsanın çağırabileceği, dilediği zaman olabileceği ya da bulabileceği bir şey değil; metaforik bir ifadeyle belki de “kedice” bir olgu.

İnsan, onsuz hep yarım; onunlaysa aklını kaybeden bir meczup, divane… Yaşaması müthiş bir derecede tatlı bir acı ya da tadı mutluluk veren bir acı. Dilimiz, böylesi uhrevi bir olguyu tarif etmekte hep kifayetsizdir. O nedenle bilimi yapılamaz; o, yaşanır ve en çok da sanatlarda ifadesini bulur. Akıldan ziyade gönülde(n)dir. İstikameti belirsizdir. Gönlüne göre hareket eder. O nedenle de öngörülemez. Boyuneğmezliği bundandır aynı zamanda. Akıl, bir değişken olarak yanıbaşımızdadır. Aşk söz konusu olduğunda akla düşen yalnızca izlemektir. Ahlakçılığı, izleyiciliği içine sindirememesindendir belki de.

Akılla, akla “izleyici” statüsü bile vermeyen aşkı anlamak iddiasında değildir çalışma; yalnızca ona baktığımız yerleri sorgulamak, bakarken gözlerimize taktığımız gözlükleri çıkarıp yüzleşmeye, anlamaya, yaşamaya davettir, yargılamaya değil.

AMAÇ

* Aşk olgusuna, kültürü paranteze alarak bakmak  

* Dolaşımdaki kavramları yeniden tanımlamak   

* Kendi soru ve sorularımızı belirlemek   

* Aşka dair bilgi, inanç, duygu, tutum ve davranışlarımızla (kültürümüzle) yüzleşmek

NASIL?

Aşk ve aşk ilişkilerinde söz konusu kavramlar: duygu, ten, sevgi, sevgililik, aşk, aşıklık, paylaşım, kültür, haz, bağ, bağlılık, bağımlılık, ‘aldatma’, aile, mülkiyet, hak, özgürlük, sorumluluk, sınır/lılıklar, ahlak, etik, özgürlük, sınır, tolerans, kişilik, ilişki, özel ilişki, iletişim, üretim, hukuk, vefa vb. kavramlar, felsefi danışmanlık metodolojisiyle irdelenir; kavramların nasıl içeriklendirildiği, katılımcılarla derinlemesine yapılan Sokratik Konuşmalarla irdelenir.

KATILIMCI PROFİLİ

Hayatında en az bir kez aşık olmuşların katılımına açıktır. Yaş, cinsel yönelim gibi kategorileştirmelerin sınırlılıkları söz konusu değildir.

ATÖLYE SÜRECİ

İki seanstan oluşan çalışmanın ilk yarısında grubun odaklandığı kavramlar saptanır; kavramlarla ilgili sorular üretilir ve yanıtlanmaya çalışılır. İkinci yarıda söz konusu soruların ve yanıtların dayandığı kavramlar, Sokratik Konuşmalarla tanımlanır ve tanımlanan kavramlara dair yeni sorular üretilir.

AYRINTILAR

* Çalışma, 12 kişi ile sınırlıdır.   

* Katılımcılara “katılım belgesi” verilir.   

* Etkinlik için alt sınır 6 kişidir.   

* İptal ve/veya ertelemelerde ücret iadesi yapılır.   

* Çay & kahve ve atıştırmalıklar ikram edilir.

Kayıt & Bilgi

0212 972 2272 & 0542 380 2030

opus@opusnoesis.com.tr

Kolaylaştırıcı

Metin V. Bayrak

https://www.opusnoesis.com.tr/biz  

Burs Notu

Etkinliğe katılmak istiyor ama ekonomik koşullarınız buna izin vermiyor ise kurumumuzun böylesi durumlar için katılımcılarımıza sağladığı çeşitli “çözümler” yani “burs” olanakları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Fiziksel Etkinlikle İlgili

  • Etkinliğe kayıt olduğunuzda size bir e-posta göndereceğiz. Biletiniz, bu e-postanın içindedir. Etkinliğe kadar bu e-postayı saklayınız.

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page