top of page
Haklarımızı Kaybetmemek: Kadınlar ve Siyaset
Haklarımızı Kaybetmemek: Kadınlar ve Siyaset

Haklarımızı Kaybetmemek: Kadınlar ve Siyaset

Türkiye, son on yıldır, uluslararası kadın-erkek eşitsizliği endekslerinin hiç birinde yerini iyileştirememiştir. Gelir ve gelişme seviyesi kendisiyle karşılaştırılabilir olan ülkeler arasında da özellikle kadınların siyasete katılımı bakımından en alt sıralardadır.

Saat ve Yer

16 May 2019 19:00 – 21:00

Komşu Kapısı Maçka Dayanışma Derneği, Muradiye, Ömer Rüştü Paşa Cd., Beşiktaş/İstanbul, Turkey

Etkinlik Hakkında

Türkiye, son on yıldır, uluslararası kadın-erkek eşitsizliği endekslerinin hiç birinde yerini iyileştirememiştir. Gelir ve gelişme seviyesi kendisiyle karşılaştırılabilir olan ülkeler arasında da özellikle kadınların siyasete katılımı bakımından en alt sıralardadır. Köklü bir sivil toplum geleneğine sahip, resmi anlaşmalarda kadının yerini önceleyen bir ülkede kadınların siyasetin ve karar alma mekanizmalarının bu kadar dışında kalmasını sistemin içinde bulunan kadın politikacılar nasıl yorumlamaktadır? İçinde bulunduğumuz dönemde yeni yöntemler bulabilmek için yerel ve uluslararası ağların etkileşimi nasıl olabilir ve sivil toplumun önünde ne gibi olanaklar vardır?

TARİH & SAAT 

16 Mayıs 2019, Perşembe & 19.00-21.00

AYRINTILAR 

* Etkinlik, 50 kişi ile sınırlıdır. 

* Katılım ÜCRETSİZDİR. 

* Başvuruda kayıt sırası esastır. 

* Kontenjan sınırlı olduğundan KAYIT yaptırılması gerekmektedir.

KAYIT 

https://docs.google.com/.../1CmW5IFonOVQMe3Iy5e.../edit adresindeki formu doldurarak kaydınızı yapabilirsiniz. 

————————–————————–———— 

PAYLAŞIMCI / Zeynep Alemdar 

Doç. Dr. Zeynep Alemdar, Okan Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı ve Dış Politikada Kadınlar İnisiyatifinin kurucusudur. 2018 ve 2019'da araştırmaları yerel yönetimlerde yer alan ve 2018 seçimlerine aday olan kadınları konu almıştır. Birleşmiş Milletler nezdinde Kadın, Barış ve Güvenlik gündemi olarak anılan 1325 sayılı BM Güvenlik Konseyi Kararı, Yunanistan ve Ermenistan sorunlarında Türkiyeli kadınların çabaları üzerine çalışmaları mevcuttur. ABD ve Avrupa’da pek çok üniversite ve sivil toplum kuruluşunda eğitimler vermiş, Portland State Üniversitesinde konuk öğretim üyesi, Carnegie Endowment for International Peace kurumunda araştırmacı olarak bulunmuştur. International Studies Perspectives ve Turkish Policy Quarterly dergilerinin editör heyetindedir. Lisans eğitimini Galatasaray Üniversitesi İktisat bölümünde tamamladıktan sonra ABD’de Kentucky Üniversitesi’nde Diplomasi üzerine yüksek lisans, Siyaset Bilimi üzerine de doktora eğitimini tamamlamıştır.

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page