top of page
Irkçılık Üzerine
Irkçılık Üzerine

Irkçılık Üzerine

Irkçılık son yıllarda çok duyulan, çok kullanılan bir kavram. Gazetecilerden akademisyenlere, sokaktaki insandan siyasetçiye hemen herkes, tahayyül ettiği bir olguyu açıklamak için ırkçılığı kullanıyor.

Saat ve Yer

14 Mar 2019 19:00 – 21:00

Komşu Kapısı Maçka Dayanışma Derneği, Muradiye, Ömer Rüştü Paşa Cd., Beşiktaş/İstanbul, Turkey

Etkinlik Hakkında

Irkçılık son yıllarda çok duyulan, çok kullanılan bir kavram. Gazetecilerden akademisyenlere, sokaktaki insandan siyasetçiye hemen herkes, tahayyül ettiği bir olguyu açıklamak için ırkçılığı kullanıyor. Irkçılık, sıklıkla, milliyetçilik kavramıyla yan yana kullanılır. Sanki bu iki kavram kardeş… Kavramaların arasındaki farkın ya da bağlantıların bilinmediğini söylemek pek de abartılı olmaz. Daha garip olan en kaba türden ırkçı görüşlere sahip kişilerin ırkçı olmadıklarını iddia edebilmeleri.

Irkçılık diskursu birçok alt başlığa ayrılarak tartışılabilir. Irkçılığın diğer ideolojilerle bağları da. En önemlisi milliyetçilik ile ırkçılık ilişkisini billurlaştırıp açıklayabilmek olsa gerek. Zira bunun, bir karışıklığı ortadan kaldırılması yanında bilinçlerde de bir açıklık sağlayacağı beklenebilir. Ancak ırkçılığın tarih sahnesine nasıl çıktığı -ırkçılık ile bilim bağlantısını da ihmal etmeden-, üretim ilişkileriyle bağlantısı özelinde tartışmak ayrı bir öneme sahip. Irk teorileri, günümüzde "sahte-bilim" olarak görülmekte. Bu nedenle ırk teorilerini incelemek, teorik çalışmanın ötesinde, gündelik hayatı etkileyen bir ideoloji olarak onun somut işleyişini, bağlamları özelinde ifşa etmek, konu alanda çalışan genelinde entelektüel özelinde bilim insanlarının sorumluluğu olarak görülebilir.

Tarih & Saat 

14 Mart 2018, Perşembe & 19.00-21.00

Ayrıntılar 

* Etkinlik, 50 kişi ile sınırlıdır. 

* Katılım ÜCRETSİZDİR. 

* Başvuruda kayıt sırası esastır. 

* Kontenjan sınırlı olduğundan KAYIT yaptırılması gerekmektedir.

Görsel Notu 

Sachsenhausen Toplama Kampı, Berlin, Almanya

Kayıt 

https://goo.gl/b9Etyo adresindeki formu doldurarak kaydınızı yapabilirsiniz. 

————————–————————–———— 

Paylaşımcı / Sinan Özbek 

http://akademikpersonel.kocaeli.edu.tr/sozbek/

 

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page