top of page
İstanbul ve Sinan
İstanbul ve Sinan

İstanbul ve Sinan

Seminerde, bilinen ve bilinmeyen tarihsel belgelerin ışığında Mimar Sinan'ın kimliği, kişiliği, yaşam öyküsü ve İstanbul'a armağan ettiği eserler, geleneksel yorum ve bakış açılarının yarattığı ezberler tekrar edilmeden ele alınacak.

Saat ve Yer

19 Ara 2017 19:00 – 21:00

Opus Noesis, Teşvikiye, Ahmet Fetgari Sk, 34365 Şişli/İstanbul, Turkey

Etkinlik Hakkında

Seminerde, bilinen ve bilinmeyen tarihsel belgelerin ışığında Mimar Sinan'ın kimliği, kişiliği, yaşam öyküsü ve İstanbul'a armağan ettiği eserler, geleneksel yorum ve bakış açılarının yarattığı ezberler tekrar edilmeden ele alınacak. Sanat tarihçi Zeki Sönmez, çağın ruhunu gözeterek fonuna imparatorluğu aldığı İstanbul ve Mimar Sinan'ı konu alan henüz yayımlanmamış özgün çalışmasındaki keşiflerini meraklılarla paylaşacak.

Ayrıntılar

* Etkinlik, 40 kişi ile sınırlıdır.  

* Katılım ÜCRETSİZDİR.  

* Başvuruda kayıt sırası esastır.  

* Çay & kahve ve atıştırmalıklar ikram edilir.  

* Kontenjan sınırlı olduğu için katılımcıların KAYIT yaptırması gerekmektedir.  

* Kayıtlar, 18 Aralık 2017'de sona erer.

Tarih & Saat

19 Aralık 2017, Salı & 19:00-21:00

Kayıt

İsim ve iletişim bilgilerinizi, opus@opusnoesis.com.tr eposta adresine yazarak kayıt yaptırabilirsiniz.

 ————————————————————————-

Paylaşımcı / Prof. Dr. Zeki Sönmez

1945 yılında Ahlât’ta doğdu. Babasının memuriyeti dolayısıyla ilk ve orta öğrenimini Anadolu’nun çeşitli il ve ilçelerinde sürdürdükten sonra 1967 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nden 1971 yılında mezun oldu.

Meslek hayatına 1974 yılı sonunda İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Fakültesi’nde başladı. Bu fakültedeki görevini sürdürürken, 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nde de Başlangıcından XVI. Yüzyıla Kadar Anadolu Türk İslam Mimarisinde Sanatçılar adlı doktora çalışmasını tamamladı. 1980 yılında, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden, o günkü adı Devlet Güzel Sanatlar Akademisi olan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne geçti. 1982 yılında Yrd. Doçent, 1996 yılında Tarihi Gelişimi İçinde Türk-İtalyan Sanat İlişkileri başlıklı teziyle Doçent ve 2002 yılında da Erken Klasik Dönem Osmanlı Mimarları ve Eserleri isimli teziyle Profesör oldu. Aynı Üniversite’de Fen-Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyeliğinin yanısıra uzun süre Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü yapmıştır. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Sanatı Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi müdürlüğü ile MSGSÜ Meslek Yüksek Okulu müdürlüğü görevlerini birlikte yürütmüştür.

Bugüne kadar kendi üniversitesinden başka İstanbul Teknik Üniversitesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Muğla Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi’nde lisans ve lisansüstü dersleri vermiştir. Türk sanatı ve mimarlığı konusunda yayınlanmış çeşitli kitap, makale ve bilimsel çalışmaları bulunmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için: http://www.zekisonmez.net

  

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page