top of page
Neden Mi Öldürdüm? Bilmiyorum
Neden Mi Öldürdüm? Bilmiyorum

Neden Mi Öldürdüm? Bilmiyorum

Polisiye yazarı Ercan Akbay, seri katillerin canavarca eylemlerinin arka plânındaki nedenleri, ‘gerçek suç hikâyeleri’ni temele alarak Opus 19 kapsamında paylaşımıyla bizleri kötülüğün yüreğine doğru amansız bir yolculuğa çıkarıyor.

Saat ve Yer

28 Mar 2019 20:00 – 29 Mar 2019 22:00

Komşu Kapısı Maçka Dayanışma Derneği, Muradiye, Ömer Rüştü Paşa Cd., Beşiktaş/İstanbul, Turkey

Etkinlik Hakkında

Polisiye yazarı Ercan Akbay, seri katillerin canavarca eylemlerinin arka plânındaki nedenleri, ‘gerçek suç hikâyeleri’ni temele alarak Opus 19 kapsamında paylaşımıyla bizleri kötülüğün yüreğine doğru amansız bir yolculuğa çıkarıyor.

Seri cinayeti sıradan cinayetlerden ayıran değişkenlerden en önemlisi, cinayetin makul ve —bizim bildiğimiz anlamda— somut bir gerekçesi olmamasıdır. Seri katiller nedensiz öldürürler. Bir amaç uğruna, bir kazanç için eşini-babasını-ortağını öldürene ya da konuşmasın diye şantajcısını susturan birine —çok sayıda kişiyi katletseler de— seri katil denmez. Bu tür canavarlar kurbanlarını neden öldürdüklerini kolayca ifade edemezler, çünkü bunu bilmiyorlardır. İşledikleri cinayet onlar için nedensel değil dürtüseldir.

Seri katiller, psikoseksüel gelişmeleri bebek yaşlardayken durmuş hastalıklı kişiliklere sahiptir ve çevrelerine zarar vermeyi severler. Onlar için, bir insanın canı —tıpkı küçük bir çocuğun eline teslim edilen cam ya da porselen eşyaya yaptığı gibi— eğlenmek için yere atılıp kırılacak bir nesneden farksızdır.

Bir seri katil çevresindeki her şeyden nefret eder; sağlıklı ve mutlu insanlara karşı çok öfkelidir, çünkü kendisini adaletsiz, acımasız bir dünya içinde önemsiz, değersiz ve güçsüz bir kişi olarak bulmuştur. Öldürmek onun için yerleşik düzene karşı bir isyan, refah toplumundaki insanlara karşı bir tepkidir.

Tarih & Saat 

28 Mart 2018, Perşembe & 20:00-22:00

Ayrıntılar 

* Etkinlik, 50 kişi ile sınırlıdır. 

* Katılım ÜCRETSİZDİR. 

* Başvuruda kayıt sırası esastır. 

* Kontenjan sınırlı olduğundan KAYIT yaptırılması gerekmektedir.

Kayıt 

https://goo.gl/ZbdSYE adresindeki formu doldurarak kaydınızı yapabilirsiniz. 

————————–————————–———— 

Paylaşımcı / Ercan Akbay 

Suçun ardındaki psikolojiye ilişkin gerilim romanlarıyla tanınan yazar, 1959’da İstanbul’da doğdu. 1978’de Kadıköy Maarif Koleji’nden mezun olup İ.Ü. İşletme Fakültesi’ne başladığı gün çalışma hayatına da ilk adımını attı. Turizm ve elektronik sektörlerindeki deneyimlerinin akabinde bir caz kulübü kurdu, sanat ürünleri ve tasarımla ilgili çeşitli işlerde çalıştı.

1996’da ilk kitabı ‘Kuraldışı Öyküler’i (Tales of the Weird) ve 1997’de ilk romanı ‘Erkekler Ağlamaz’ı (Men Don’t Cry) yazdı. Bir polisiye film senaryosu olarak başladığı ‘Tilki tilki saat kaç?’ (What Time Is It, Mr.Wolf?) 2007’de, Değirmenlere Karşı (Against Windmills) 2010’da, ‘Ten Kokusu’ (Scent of Skin) 2012’de, ‘Fotoğrafçılar Kulübü’ 2015’te ‘Akılçelen 2016’da yayımlandı.

Ercan Akbay polisiye roman yazarlığının yanı sıra çeşitli mecralarda öykü, senaryo, araştırma-inceleme yazıları da kaleme almaktadır.

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page